Ментальне здоров’я в організаціях. Як пов’язані психотерапія та бізнес?

blog

Наші реакції на стрес, рівень ефективності та продуктивності на роботі можна метафорично порівняти з лакмусовим папірцем для оцінки стану ментального здоров’я. Коли все добре – ми позитивніші, швидше вирішуємо актуальні задачі, легше розв’язуємо проблеми, ставимо цілі та досягаємо їх. І навпаки, субоптимальний рівень психічного здоров’я або наявність психологічних труднощів впливають на нашу якість життя та, зокрема, здатність працювати.

Новим і важливим етапом розвитку піклування про своїх людей у корпоративному секторі є усвідомлення не лише необхідності фінансових або соціальних бонусів, а й комплексного підходу до опікування психічним здоров’ям працівників.

Вплив організації робочого процесу на самопочуття людей

Цікаво та приємно переглядати фото креативних офісів різних компаній або ж читати “Dou ревізор” з нотатками про організацію робочого простору в ІТ-компаніях. А навіщо їх облаштовують саме так?

Безумовно, “ігрові”, “зелені”, нестандартні офіси створюються з різних причин, однією з яких є workplace design for mental health (з англійської — дизайн робочого місця на користь ментального здоров’я). Так, підбір кольорів, кімнатних рослин, достатньої кількості світла, зокрема, денного створюють атмосферу, яка впливає на наше самопочуття.

Крім цього, окремими елементами workplace design є творчість і креативність. Саме тому плакати або картинки, дизайн меблів, вікна або дошки, на яких можна малювати, допомагають запускати творчу уяву, яка дозволяє вирішувати робочі задачі новими способами.

Звичайно, організація робочого процесу – це і про стосунки з колегами. Створення дружньої, комфортної атмосфери сприяє підвищенню продуктивності праці. І, навпаки, конфлікти в колективі, непорозуміння між керівниками та підлеглими, наявність токсичних стосунків створюють несприятливий психологічний клімат, що негативно позначається на робочому процесі. Вирішувати такі ситуації доцільно з допомогою фахівців у сфері психічного здоров’я – консультантів, психологів або психотерапевтів.

Зв’язок бізнесу та психотерапії

Стресове робоче середовище, особливо за відсутності підтримки та налагодженої комунікації, спричинює емоційне вигорання, що в свою чергу впливає на психологічне та фізичне здоров’я. Проте, актуальним є й зворотній зв’язок: коли психологічні проблеми та субоптимальний рівень психічного здоров’я або наявність ментального розладу впливають на ефективність людини на роботі.

Чи знайомі вам поняття презентеїзму та абсентеїзму?

Презентеїзм визначається як ситуація, коли працівник фактично знаходиться на роботі, однак працює меншу кількість годин, ніж триває його робочий день, та, відповідно, є менш ефективним.
Завдяки дослідженню, що було проведене у 2020 році некомерційною науково-дослідницькою корпорацією RAND Europe, були встановлені причини презентеїзму, серед яких провідне місце займають стрес, субоптимальний рівень психічного здоров’я, нестача сну та стурбованість своїм фінансовим положенням.

І хоча рівень презентеїзму важко виміряти, оскільки для його оцінки необхідне у тому числі анкетування самих працівників, однак відомо, що він коштує компаніям значно дорожче, ніж абсентеїзм – фактична відсутність людини на роботі.

Згідно з дослідженням Центру Mental Health UK, що проводилося у Великій Британії у 2017 році, було встановлено, що втрати від абсентеїзму, пов’язаного з питаннями психічного здоров’я, вартували економіці країни 8,4 млрд. фунтів стерлінгів, а втрати від презентеїзму з тих же причин коштували бюджету 15,1 млрд. фунтів стерлінгів.

Отже, несприятливий стан психічного здоров’я та пов’язані з ним проблеми безпосередньо впливають на прибутковість бізнесу. Також це пояснює чому послуги психолога замовляють не тільки приватні, а й корпоративні клієнти.

Приклади підтримки бізнесом психічного здоров’я своїх працівників

Однією із вкрай важливих причин, які актуалізували тему ментального здоров’я в організаціях, стала світова пандемія у зв’язку з Covid-19, яка триває більше року. Більшість компаній були змушені адаптуватися до умов локдауну, шукаючи нові можливості для організації робочих процесів та піклування про своїх працівників у режимі онлайн.

Зокрема, наведемо декілька прикладів того, як міжнародні компанії сприяли підтримці оптимального стану ментального здоров’я своїх співробітників, впроваджуючи конкретні ініціативи зі свого боку:

 1. Starbucks зреагували доволі швидко. Починаючи вже з квітня 2020 року компанія надала всім працівникам, які мають зайнятість від 20 годин на тиждень, а також членам їх родин, можливість скористатися консультаціями спеціаліста з ментального здоров’я. Організація забезпечила покриття витрат на відвідування 20 сесій протягом року для кожної особи.
 2. PwC відкрила доступ до безкоштовних коуч-сесій, під час яких працівники можуть обговорити з професійним коучем будь-які стресові фактори, що мають на них вплив. Також компанія створила онлайн-спільноту, в якій люди можуть вільно спілкуватися на теми, що стосуються психічного здоров’я, та обговорювати виклики, що постали перед ними у зв’язку з пандемією. Крім цього, PwC покриває витрати на відвідування 6 терапевтичних сесій для всіх своїх співробітників, а також членів їх родин, відповідно компанія усвідомлює цінність роботи корпоративного психолога та необхідність залучення зовнішніх спеціалістів з психічного здоров’я.
 3. Salesforce на додаток до вже існуючої програми, що передбачає індивідуальні психологічні консультації для кожного працівника, запустила ще одну ініціативу – Thriving Mind, що має на меті поширення статей та вебінарів на теми емоційного добробуту. Також компанія почала відслідковувати стан ментального здоров’я своїх людей за допомогою проведення щоденних прямих ефірів (програма B-Well Together).
 4. Ernst & Young пропонує своїм колегам підтримку 24/7 через програму EY Assist. Вона передбачає надання багатьох послуг за рахунок компанії, в тому числі і доступ до психологічних консультацій з приводу стресу, особистих проблем, робочих питань та ін.

Також корпоративний психолог для зарубіжних компаній часто є нормою.

Декілька кроків для впровадження культури піклування про психічне здоров’я в організації

Піклування про ментальне здоров’я в організації стає новою нормою як для компаній, так і для людей. Ми підтримуємо цю тенденцію та переконані, що відповідальний бізнес має дбати про емоційний добробут своїх працівників.

Безумовно, діяльність психолога в організації, психотерапевта або консультанта необхідно організувати та регламентувати. Mental Code як платформа надає компаніям різні пакети послуг, що допоможуть в імплементації програм та політик турботи про психологічне здоров’я на робочому місці.

Почати можна з декількох кроків:

 1. Лідерство. Створіть рольову модель, в якій менеджмент організації демонструватиме піклування про психологічне здоров’я: по-перше, особисте, по-друге, команди.
 2. Допомога в боротьбі зі стресом та емоційним вигоранням, зокрема:
  – зменшення мікроменеджменту та зміщення акценту уваги на результативність роботи (особливо це актуально для віддаленої роботи);
  – створення політики “мовчання” у неробочий час надасть можливість переключитися та повноцінно відпочити, а також сприятиме зменшенню рівня стресу та відчуття навантаженості.;
  – віддалена робота – не означає відокремлена. Запровадьте в команді декілька варіантів для неформального онлайн-тімбілдінгу та пам’ятайте про культуру підмічати робочі досягнення та дякувати.
 3. Зменшення стигматизації теми психологічних проблем. За даними Harvard Business Review, менше 50% співробітників вважають, що психічне здоров’я в їхній компанії є важливим. Почніть обговорювати тематику психічного здоров’я, ділитися інформаційними матеріалами, а також запровадьте “Тиждень психологічного благополуччя на роботі”, організувавши серію тематичних навчальних воркшопів. .
 4. Оновіть пакет бенефітів, включивши в нього well-being програми або сервіси психологічної підтримки. Адже психолог в компанії – є новим рівнем піклування про своїх працівників. У разі будь-яких питань щодо впровадження цієї стратегії піклування про психологічний добробут своїх людей команда Mental Code готова допомогти та запропонувати ефективні рішення.

***

Дбайте про ментальне здоров’я в організаціях та забезпечуйте різні можливості підтримки своїх людей. 

 

Піклуючись про власне психічне здоров’я, ви інвестуєте у своє хороше самопочуття

Запит на додаткову інформацію
svg
Як ви дізналися про нас *обов'язково
Форма підписки на новини
svg
Запланувати зустріч
svg
Як ви дізналися про нас *обов'язково